Eksamieelne ärevus on igati normaalne ja võib isegi öelda, et loomulik nähtus. Et sellega siiski edukalt toime tulla, tasub meeles pidada järgmist:
- Pea meeles, et oled teinud kõik endast oleneva, et eksam hästi sooritada. Teadmisega, et oled pikka aega sihikindlalt tööd teinud, on märksa lihtsam lõpueksamitele vastu minna!
- Eksamitulemused ei näita sinu inimlikke väärtusi ega mõjuta teiste suhtumist sinusse. Ainus, mis neist oleneb, on üks samm tulevase elukutse poole. Teid sinna on aga palju ning isegi viltuastutud samm võib meile avada hoopis uusi võimalusi.
- Mängi eksamiolukord mõttes läbi. Kujutle, kuidas sa eksamiruumi sisened, kohale istud, paberilehe ette võtad ja rahulikult tööle hakkad. Kujutle eksamilehel neid küsimusi, millele vastata oskad, neid ülesandeid, millega hõlpsasti toime tuled. Suuliseks eksamiks valmistudes võid olukorra ka mõne sõbraga läbi mängida, esitada üksteisele küsimusi ja ülesandeid.
- Arutlege sõpraderingis või kodustega, miks eksamit kardetakse, mis teeb eksamist sellise stressiallika. Püüa jõuda oma hirmu algpõhjusteni. Kardetakse ju seda, mida ei tunta. Võid pöörduda ka psühholoogi või nõustaja poole.
- Tuleta meelde, mida oled varem teinud pingelistes olukordades, mida endale sisendanud, mida kaasa võtnud, mida endale ette kujutanud.
- Mine eksamile väljapuhanuna, maga eelneval ööl piisavalt. Ei ole tark tegu eelmisel päeval pidutseda, raskel võistlusel osaleda või muul viisil energiat kulutada. Pole ka mõtet viimaseid eksamieelseid tunde õppimisele pühendada – kütad asjata oma hirme üles ja sellise viimase hetke õppimise kasutegur on väga väike.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar